Sme radi, že iniciatívu zdravotníckeho vydavateľstva Herba prijalo a podporilo Prezídium SLS a výsledkom je webová dostupnosť vychádzajúcich čísel Monitoru a postupne sa budujúci archív už dávnejšie vyjdených čísel Monitoru, prípadne aj predchádzajúceho nášho časopisu Medicínskeho monitoru. Vytvára sa tak aj možnosť postupnej transformácie časopisu do elektronickej formy, podstatné zníženie nákladov na jeho vydávanie, zvýšenie periodicity najmenej na 4-krát ročne a dostupnosť odborných prác i aktuálnych kalendárov odborných podujatí pre každého člena SLS. Monitor medicíny SLS je časopis lekárov a zdravotníckych pracovníkov, členov Slovenskej lekárskej spoločnosti. Uverejňuje recenzované odborné a vedecké práce domácich i zahraničných autorov (slovensky alebo česky, anglický súhrn) z oblasti klinickej a experimentálnej medicíny, organizácie zdravotníctva, zo života SLS a jej členov, aktuality v medicíne, nové diagnostické a liečebné postupy, legislatíva, kronika medicíny.
Časopis Monitor medicíny SLS plní úlohy informačného spravodaja SLS, ale aj ciele odborno-klinického a vedecko-pedagogického charakteru, je súčasťou špecializačného a kontinuálneho vzdelávania lekárov a ďalších odborníkov v zdravotníctve
Ústrednou myšlienkou, ktorá viedla 1.1.1994 k založeniu Medicínskeho monitoru bola snaha zjednotiť všetkých členov SLS, informovať ich o dianí v Spoločnosti. Integračnú úlohu tohto časopisu podčiarkuje skutočnosť, že v súčasnosti už má SLS viac ako 90 odborných spoločností a spája takmer 20000 lekárov a zdravotníckych pracovníkov. Myšlienka založiť časopis pre členov SLS bola preto dobrá, nadčasová a je pre život našej lekárskej spoločnosti nevyhnutná. Pretože SLS nebola vydavateľom, bolo nevyhnutné časopis preregistrovať (2010) a premenovať.
Monitor od svojho vzniku aktívne propagoval celoživotné vzdelávanie a sám sa na ňom aktívne zúčastňuje. Stále si uvedomujeme význam a prínos takto koncipovanej stratégie a verím, že aj naďalej budeme v toto poslaní pokračovať a ho úspešne napĺňať. Vedecké publikácie sú recenzované, aby sa mohli započítavať pre hodnotenie v rámci SACME. Potrebný priestor venujeme aj histórii medicíny a významným osobnostiam. Myslíme si, že medicína a zdravotníctvo bez historickej pamäte stráca svoju kontinuitu. Sme presvedčení, že korene, ktoré sa ťažko zapustili, udržiavajú spomienky na osobnosti, rozhodujúce udalosti, na vývoj pregraduálneho aj postgraduálneho vzdelávania lekárov a zdravotných sestier a naši nasledovníci ocenia našu snahu zachovať dobový obraz našich dejín.
Tešíme sa na Vaše práce, uzávierka časopisu pre č. 1-2 je 10. decembra a pre č. 3-4 20. augusta daného roku.
Prof. MUDr. Marián Bernadič, CSc.
Odborný redaktor